Igra PO(KLICI)

V skupini Ptičkov se že vrsto let igramo igro poklicev. Na steni igralnice imamo sličice za petdeset poklicev, katere najprej spoznavamo, se ob njih pogovarjamo in iščemo primerna sredstva. Ko otroci razmislijo, kaj je njihova srčna želja, postavijo svoj znak k poklicu in si vzamejo sredstva za igro. Vzgojiteljeva naloga je, da ima pripravljena sredstva za vse poklice. S tem zagotavlja otrokom, da lahko vsak dan znova izberejo tisti poklic, ki si ga tisti dan najbolj želijo. Pri igri s poklici vedno poudarjam, da je izbira poklica (ne prijatelji) na prvem mestu, saj je smiselno spodbujati otrokov osebnostni razvoj. Ko vzgojitelj kaže zanimanje za otroške želje in ko otrok vidi, da je spremljan od odraslega, je v procesu igranja in pri doseganju različnih ciljev, ki si jih sam določa, dosti bolj notranje motiviran, ustvarjalen in vztrajen. Tudi pospravljanje je samoumevna naloga, ki spada k vsakemu posamezniku. Ob posnemanju odraslih, ki jih opazujejo v vsakdanjem življenju, se navzamejo tudi pravil, ki jih nosijo s seboj vloge poklicev. Igra je zelo primerna za zimske mesece, ko vremenske razmere onemogočajo daljše bivanje na svežem zraku.

Izjave otrok o igri poklicev:

• Športnik mi je všeč, ker si podajamo tenis žogice in zbijamo keglje.
  • Rada sem čistilka, ker lahko sesam in pomivam omare.
  • Ko sem slaščičarka krasim piškote s čokolado in to delam zelo rada.
  • Mlinar mi je najbolj všeč, ker melješ moko in spečeš kruh. Moja babi je porabila vso moko.
  • Gozdar mi je všeč, ker lahko žagaš in voziš drva. Zadnjič sem dva hloda prežagal.
  • Ko sem strojevodja se zelo zabavam.
  • Instrumentalist sem rad, ker lahko igram na različne inštrumente.
  • Policaj mi je všeč, ker kazni pišem.
  • Poklic mamice in atija izberem zato, ker se lahko veliko stvari igram z dojenčkom. Dam otrokom jest, umivam dojenčke…
  • Rad sem kmet in živinozdravnik, ker on čuva živali iz kmetije.
  • Poklic aranžerja mi je najbolj všeč, ker »ful« zavijam bonbone in piškote in stvari iz trgovine.
  • Slikar mi je všeč, ker imaš vodene barve in čopiče in lahko slikam lepe stvari za mamico kadarkoli.
  • V igri poklicev so vedno upoštevane naše želje.
  • Poklic duhovnika mi je všeč, ker imaš veliko različnih stvari za igrat.
  • Arheolog mi je všeč, ker lahko raziskuješ po zemlji.
  • Mornarja se igram rad, ker imam ladje, školjke, pa še ribe lahko lovim.
  • Pri trgovcu lahko pišeš cene, pa še denar zbiraš. Včeraj sem že pol trgovine prodal.
  • Ko sem bila pisateljica, sem naredila svojo knjigo.
  • Vrtnarka sem rada, ker čebulico posadim.
  • Ker lahko pišem na tablo sem rada učiteljica.
  • Ko smo bili poštarji, smo lahko pisali v kuhinjo kuharicam in jih prosili za zlate kroglice.